poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Łatwe rysunki - jak je wybrać?

 Łatwe rysunki - początkującemu ciężko jest je wybrać. Jeżeli źle wybierzesz to sobie nie poradzisz. Potem zniechęcisz się do rysowania i sam sobie zafundujesz przerwę w rysowaniu na wiele lat. Z tego artykułu dowiesz się jak wybrać rysunek żeby sobie z nim poradzić.

Łatwe rysunki cz.1  - Jak narysować jabłko?

Dlaczego to dałem na sam początek:

  • jabłko jest łatwo dostępne
  • nawet jeżeli walniesz się w proporcjach to nic się nie stanie
  • dla odmiany złe proporcje wieży w perspektywie czy niewłaściwe proporcje portretu powodują, że rysunek staje się nieznośny!
  • jabłko możesz sobie ustawić samodzielnie i wybrać najlepszy dla niego światłocień


Specjalnie dla Ciebie nasz szkoła rysunku udostępnia materiały z zajęć. Będzie to pierwszy z łatwych rysunków które zaprezentowane będą w formie krok po kroku i dla początkujących. Każdy obrazek będzie opisany. Dokładnie wyjaśnimy co i jak należy robić. Zastosuj też zasadę - nie przechodzę do kolejnej fazy rysunku zanim nie skończę poprzedniej!

Przygotuj materiały plastyczne 


Do jej wykonania przygotuj:
  1. kartkę A4 lub A3 - najlepiej trochę grubszą niż kartka z drukarki. Tak kartka z drukarki ma gramaturę 90g i jest trochę za mała. Lepszy już będzie blok techniczny bo on ma gramaturę od 120 do 150g. Natomiast na Allegro warto zaopatrzyć się w kartki grubsze , nawet 250g. Ja sam osobiście kupuję kartki pakowane po 100 lub 200 szt. i starcza mi ich na długo. Jako profesjonalny artysta kupuję wiele formatów -A5. A4, B4, A3, B3, A2, B2
  2. ołówek - najlepiej 2b lub 3b lub 4b. Polecam kupić sobie zestaw ołówków w metalowym opakowaniu. Są tam ołówki od 4H do 6B. Ołówki z zakresu H i Hb nie nadają się do rysunku artystycznego ale mogą się przydać do Kaligrafii i konstruowania zawiłej perspektywy. Sam osobiście z pudełka usuwam ołówki 4H,3H,2H i w ich miejsce wkładam dodatkowe 2B, 3B i 4B. Metalowe pudełko jest o tyle fajne, że porządkuje nam miejsce pracy artsytycznej
  3. Gumka i gumka chlebowa
  4. Temperówki - napisałem to w liczbie mnogiej ponieważ używam dwóch temperówek - tradycyjnej i elektrycznej. Na rysowanie w plenerze zabieram tę tradycyjną a na biurku rysunkowym mam elektryczną. Jest ona zdecydowanie lepsza bo się tak szybko nie tępi i nie łamie grafitów

I faza rysunku jabłka

Na samym początku - weź jakieś jabłko. Najlepiej będzie gdy weźmiesz takie na którym coś się dzieje. Postaw je blisko źródła światła tak żeby uzyskać wyraźny światłocień taki jak na tym tutorialu. 

Najlepiej by było gdybyś rysował z obserwacji a nie tylko z tutoriala. Jeżeli jednak ma to wstrzymać rysowanie bo nie masz jabłka pod ręką narysowanie z tutoriala też będzie ok. Rysowanie z gotowych materiałów jest ok. Tak jak dzieci uczą się z podręcznika czytania tak Ty możesz uczyć się rysunku z materiałów przygotowanych przez Szkołę Rysunku Domin


jak narysować martwą naturę

Opis krok po kroku procesu rysowania

  1. Autorka tego tutoriala postawiła przed sobą jabłko. Bacznie mu się przyjrzała. Okazało się, że wybrany przez nią owoc jest nieregularny.  Jabłko sprawia wrażenie kanciastego. Sam weryfikując ten materiał na lekcje rysunku musiałem przyznać że tak właśnie wyglądało.
  2. Ola, która rysowała ten tutorial postawiła jabłko na parapecie okna. Dzięki temu dostała charakterystyczny światłocień.  PRO-TIP : Na początku dbaj o to żeby światłocień w ustawionych przedmiotach był mocny.
  3. Kolejnym krokiem w tej fazie rysowania było zrozumienie, że jabłko to przedmiot przestrzenny. Stąd też pojawiły się elipsy pomocnicze - przy ogonku i cieniu rzuconym.
  4. Rysując kształt jabłka autorka użyła mocniejszej linii konturowej. Do zaznaczenia plam jaśniejszych i ciemniejszych użyła nasycenia kreski typu mgiełka.
Z konturem i linią jest tak, że przez wielu rysowników jest on pomijany. Można bowiem dojść do idealnego odzwierciedlenia używając tylko plam i działania kontrastem. My w tym materiale będziemy używać linii i konturu jak zjawisk bardzo ułatwiających rysowanie.


Nakładamy walor - pierwsze światła i Cienie


rysunek ołówiekm dla początkujących krok po kroku

Kolejna faza rysowania - dodajemy szczegóły




darmowa lekcja rysunku



Łatwe rysunki - kończymy dodając czernie




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz