Szkołą rysunku DOMIN aktualności
Ostatnimi czasy sporo wydarzyło się w naszej pracowni rysunku . Między innymi powstały trzy takie fajne strony które mogą Cię zainteresować :
Rysunek ołówkiem - świetne przykłady
Na tej stronie pokazuje prace naszych uczniów które są naprawdę wybitne. Można by powiedzieć że prezentują poziom światowy. Z resztą sam oceń.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pierwsze miejsce na architekturze WAPW znów należy do nas!
I możemy powiedzieć o podwójnym sukcesie. Patryk Michalski zajął I miejsce na egzaminie na architekturę Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Michał Tomala osiągnął to samo na studia po angielsku WAPW. I napisał poradnik dla kandydatów na Architekturę gdzie podaje mnóstwo bezcennych rad:
Jak dostać się na architekturę - porady.
a ja jako szef kursów na architekturę w Dominie rozpocząłem pisanie poradnika o tym jak przygotować portfolio.
Portfolio - teczka na architekturę - jak ją przygotować?
A mam o czym pisać. W tym roku pomagałem przy 64 portfoliach. Oto przykład jednej z prac :
Ten fajny rysunek zrobiła Agata Walczykowska. To pokazuje, że w portfolio warto zawrzeć wszelkiej maści prace bo nigdy nie wiemy wg jakiego filtru będzie oceniać komisja rekrutacyjna.
Gdybym miał zrobić check-listę do portfolia to byłaby ona taka:
- Zawsze dobrze przeczytaj to czego chce komisja i odpowiadaj na to o co proszą. Jest bowiem tak że wielu kandydatów robi sobie jakieś rysunki które pochodzą z kursu na architekturę.
- Za portfolio zabierz się już we wrześniu. Nie czekaj do czasu po maturze - 80 % osób z którymi rozmawiałem zaczęła mi pokazywać prace w okolicach matury a niektórzy nawet po niej. I się nie wyrobili.
- Miej przygotowane 20 pomysłów z których wybierzemy 5. A tym czasem ludzie pytają mnie "Czy mógłbyś zerknąć na moje portfolio" I potem pokazują mi 5 rysunków. No to ja pytam "Czy masz coś więcej"
Najczęściej jest to jedyne pięć. To ja się zastanawiam "Po co mam oglądać portfolio na dzień przed złożeniem skoro i tak nic nowego nie powstanie"
Co ja mogę wtedy powiedzieć? Komentuję to tak pobocznie :
- Ok. Składaj to co masz i zobaczymy jak pójdzie. Nie oceniam, bo na dwa dni przed egzaminem nie ma to sensu. Dlatego przygotowując się do kursu na architekturę w nowym roku postanowiłem zrobić trochę usprawnień:
Pierwszym i największym usprawnieniem tegorocznego
kursu na architekturę w Warszawie będzie stworzenie platformy gdzie będą filmy z ćwiczeniami. Każdy kto chodzi na kurs będzie mógł sobie odtworzyć materiał z lekcji.
Dlaczego tak...
Na samych zajęciach robi się jakiś materiał. Kiedy lekcja mija to nie wiele osób wie że ten materiał z każdą minutą ucieka z głowy.
Najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Na koniec lekcji po 3h pamiętamy już tylko 65 % tego co było na początku.
Rano następnego dnia jest to już tylko 35%
W tym samym czasie uczeń nadal myśli że było to "łatwe"
Kiedy zabiera się za pracę domową to nagle okazuje się, że nie pamięta większości. I się blokuje.
Teraz będzie mógł wejść na odpowiednią platformę i zrobić sobie poszczególne "koraliki"
Koraliki oznaczają tu pewne ćwiczenie które ma swój numer.
Nauka rysunku bez odpowiedniego systemu edukacyjnego to strata czasu. Takie
lekcje rysunku są w opór nieskuteczne.
Kurs Digital Painting w Creativity
Cały czas pracujemy nad rozwojem digitalowego ramienia Domina jakim jest Creativity.pl
Kontrastownia to znowu artystyczne ramię Domina. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję że trzeba Kurs na architekturę diametralnie oddzielić od kursu na ASP. Bo osoby które idą na ASP powinny być uczone postaci i martwej natury przez kogoś kto Akademię Sztuk Pięknych skończył!
Nasza - najpierw wykładowczyni a potem wspólniczka - Aleksandra Sacharczuk stworzyła coś absolutnie unikatowego.
Kiedy wchodzi się w mury tego "ula" artystów to aż się serce cieszy.
A bycie artystą to życice wyjątkowe.
Artysta jest Panem samego siebie. Nikt mu nie rozkazuje nikt nie karze mu wstawać do pracy na konkretną godzinę. Takie życie to się rozumie.
Nie zawsze to idzie w parze z dużymi pieniędzmi ale tu warto wspomnieć o Cezannie?
Mógł odziedziczyć Bank i pławić się w luksusach. Ale tego nie wybrał. Żył skromnie jako artysta. A sławę zyskał rok po ... swojej śmierci.
Ale kiedy chodziłem na znakomite wykłady na Uniwersytecie Warszawskim jeden z wykładowców powiedział :
"Sukces bez szczęścia to nie sukces"
Dlatego Himalaiści zdobywają ośmiotysięczniki.
Dlatego artyści rysują i malują całymi dniami.
Dlatego mój znajomy sprzedał 3 sklepy które miał i zajął się zupełnie czymś innym. A na plenerze w Wiedniu mogliśmy przeczytać taki cytat :
"Każdym czasom ich sztuka - sztuce wolność"
KURS RYSUNKU = DOMIN
Rysunek - świetna forma spędzania wolnego czasu
Poniżej masz szkicownik, w którym możesz przeczytać daty powstawania poszczególnych stron.
Powiem Ci tak,
"Gdziekolwiek się wybieram szkicownik zawsze mam przy sobie, bo zawsze może zdarzyć się chwila żeby coś uwiecznić piórkiem lub ołówkiem"
Po lewej stronie masz widok katedry Notre Dame w Paryżu z roku 2004. Teraz pewnie długo nie da się tam nic narysować bo trwają prace rekonstrukcyjne po pożarze. W tamtym czasie wraz z uczniami mojej szkoły rysunku wybraliśmy to miejsce jako ciekawsze.
Ja początkowo zrobiłem tylko ten szkic. Chciałem sprawdzić czy będzie ok. Spodobał mi się i przeszedłem potem na duży format.
I tak powstał rysunek katedry Notre Dame w Paryżu. Wykonany jest przy użyciu cienkopisu i kawy rozpuszczalnej.
Zwróć też uwagę na kompozycję. Oś sygnaturki katedry i oś rzeźby na pierwszym planie przechodzą przez 1/3 szerokości kartki. To jest klasyczne komponowanie na Złoty Podział.
Ciekawa jest też historia tego rysunku.
Szkic wykonałem 2 sierpnia 2004 roku. Tego samego dnia zacząłem rysować duży format. Rysunek ten miał być dla mojej kursantki Julii Cieślak. Jej bardzo podobał się ten rysunek. A ponieważ dostała od znajomej bransoletkę nowoczesną która jej się nie podobała to się wymieniliśmy. Ale jak popatrzysz na daty pod rysunkiem to zobaczysz że kończony był trzy lata później. Bo ciągle nie miałem czasu.
Kończ swoje prace!
Trzej rysownicy robią rysunek
Jednym z tematów, które robimy jest rysunek ze starożytnej Grecji. Tu możesz zobaczyć taki ciekawy eksperyment. Trzech rysowników:
- Robert Szewczyk
- Mateusz Załuska
- Grzesiek Korniluk
Chłopaki podzielili się robotą. Jeden z nich rysował lewą stronę i dalekie plany. Jeden wrysował postacie na agorze. A jeden tę dominantę po prawej.
I w ten sposób powstał kolejny świetny rysunek do naszej szkoły rysunku. Stał się on materiałem pomocniczym dla nowych uczniów.
Teraz Mateusz Załuska jest wykładowcą w Mendrizio a Grzesiek Korniluk robi figurki w Z-Brushu.
Polecamy te trzy wpisy na blogach naszych przyjaciół:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz