wtorek, 22 marca 2022

Światło

 Jeden z najczęściej pomijanych elementów w rysunku, a jednocześnie jeden z najbardziej istotnych. O tym jak ważne jest światło wiedzieli wszyscy wielcy artyści. Od Caravaggia, znanego z gry światło cieniem, do Louisa Kahna, często uznawanego za najbardziej cenionych współczesnych twórców. To często w ich pracach można ujrzeć ducha projektu. To właśnie światło daje im kształt, a materiały pokazuje takimi, jakimi je sobie wyobrażamy

Samemu najlepiej wykorzystać światło możemy bawiąc się nim. Nie ma zasad które mówią, że to co rysujemy musi być pokazane tak, jakby światło słońca o 12:00 rozświetlało nam scenerie, a cień musi padać zawsze z boku. 



To dlaczego światło jest ważne, jest to, że światło pozwala nam na określenie charakteru. Decydowanie czy nasz obraz ma pokazywać silne kontrasty, czy mgliste sylwetki... Każde tych podejść może pomóc w decydowaniu o tym, jaki będzie nasz efekt końcowy. 

Kiedy do tego dochodzi jeszcze kolor światła, decydujemy nie tylko charakterem ale i jeszcze nastrojem całego obrazu. W zależności czy chcemy przedstawić mglisty poranek w Warszawie, czy może piekące słońce na Saharze, kolor i natężenie światła będą niezbędne do określenia już przed pierwszymi szkicami. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zobacz jeszcze:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mglista warszawa będzie miała tylko niewyraźne sylwetki. Dodatkowo niebieski odcień da nam wrażenie że cała sceneria została pokazana wczesnym rankiem. Sahara z kolei kojarzyć się będzie z kontrastowymi czerwonymi i pomarańczowymi barwami.

Najlepszym przykładem użycia światła może być serial Breaking Bed, gdzie sceny przedstawiające Meksyk są zawsze wypełnione pomarańczowymi barwami, lub nawet obrazy Impresjonistyczne, jak ten namalowany przez Claude Monet'a "Impresja, wschód słońca"


Podsumowując, w swoich obrazach zawsze pamiętaj o eksperymentowaniu z różnymi ustawieniami i natężeniami światła, oraz staraj się analizować prace wielkich twórców czy nawet zdjęcia aby rozwinąć się w kierunku, jakim rozwijali się mistrzowie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz